צמחי רעל

צמחים רבים אינם "ידידותיים" לאדם - החל מהסרפד, הגורם לגרד ולאודם לאחר מגע בעור, ועד לצמחי הרדוף הנחלים - צמח נוי "תמים" אבל בליעת אחד מעליו עלולה לגרום להרעלה קשה ביותר, שלא להזכיר פטריות רעל.


עלי הדיפנבכיה: מגע בלשון עלול לגרום נפיחות קשה ביותר

בילדים מתחת לגיל חמש יש אחוז ניכר של הרעלות מבליעת עלים רעילים. הילד נוטל את העלה לפיו וסימני הרעלה מופיעים לאחר זמן.

חשוב לדעת, כפי שהוזכר קודם, את נסיבות הפגיעה.

לדוגמא: ילד משחק בביתו: הוא נוטל לפיו, מבלי כוונה, עלה שנפל מהעציץ. לאחר זמן הלשון מתנפחת, יש קושי בנשימה ובדיבור וללא טיפול מידי עלול הנפגע למות. העלה שייך לצמח הדיפנבכיה, בעלי הצמח נמצאים גבישים של אוקסלט הסידן ואנזימים הגורמים להתנפחות הלשון ולבצקת של מיתרי הקול. הסימן הבולט יהא של קושי בנשימה. והטיפול - שמירה על דרכי נשימה והעברה לבית החולים תוך דיווח.

בכל חשד להרעלה מצמחי רעל יש לקחת (בזהירות, בשקית פלסטיק) דוגמא מהצמח. הגדרה מהירה בבית החולים בעזרת מומחים תאפשר קביעת תוכנית טיפול מתאימה.

השפעת הצמח הרעיל עשויה להיות מהירה מאוד, כמו במקרים של רגישות יתר לצמחים מסוימים (אלרגיה לתות שדה, לצמחי משפחת המורכבים וכו'). תופעת האלרגיה פירושה רגישות יתר של אדם מסוים לצמח.

תופעות של השפעה ישירה על עור האדם על ידי צמחים הנושאים על עליהם שערות בעלות כושר צריבה: בתוך השערה נמצא "מכלון" ובו חומר צורב. אם השערה נשברת החומר פורץ ובמגע עם העור גורם לתחושת הגרד, הנקרא בעברית סרפדת.

אכילת צמחי משפחת הסולניים המכילים חומרים בעלי פעילות של התרופות סקופולמין ואטרופין: לאחר אכילה של פירות וזרעים של צמח הדטורה, למשל, יופיעו סימני ההרעלה - דופק מהיר ביותר עם יובש בפה, ייתכנו הזיות, הנפגע אינו מדבר לעניין - ייתכן אף חוסר הכרה.

דיפנבכיה מנוקדת היא צמח נוי המצוי בבתים בעציצים. עליה גדולים וירוקים אולם הם מכילים גבישי סידן ואנזים הגורם להרגשת צריבה קשה בפה, ותיתכן התפתחות של נפיחות קשה בשפתיים ובלשון העלולה לגרום לחסימה בדרכי האוויר העליונים ולחנק.


הרדוף הנחלים

הרדוף הנחלים, צמח גינות נוי ושפת הנחל, מכיל חומר רעיל, העשוי אף להשתחרר בעת בעירת העלים. ההרעלה מתבטאת בהאטת קצב הלב, ובסימנים נוירולוגיים עד כדי איבוד הכרה.

יש לזכור גם את פטריות הרעל המצויות בארץ ויש להכיר ולהיזהר מהן. את האורניה הטעימה יש להכיר. כל השאר - אם אינך בטוח - אל תמהר לבשל ולאכול.


תוכן עניינים