כאבי אוזניים

תלונות על כאבי אוזניים שכיחות ביותר, בעיקר בילדים, אך גם בקרב מבוגרים. הכאב עלול להטריד מאוד את המתלונן ולהסב לו סבל רב - כאב בתנוך האוזן עצמו או כאב הגובר עם הנעת הלסת ומקרין לכל האזור שמאחורי האוזן - גם אם לא נראה כל סימנים בבדיקה. הכאב עלול לנבוע מבעיה באוזן הפנימית (האיברים הנמצאים פנימית לעור התוף) או מבעיה באוזן החיצונית, כלומר באפרכסת ובתעלת השמע (התעלה המובילה מן האפרכסת אל עור התוף, והיא המקום שנגרם בו רוב הנזק בידי המתלונן עצמו, בגלל ניקוי או גירוד באמצעות ציוד משרדי, כמו מהדקים, עפרונות וכו').

אוזן חיצונית

המקור העיקרי לכאב באוזן החיצונית הוא זיהום של חידקים באפרכסת או בתעלת השמע. כל הזזה קלה של האפרכסת גורמת כאב למתלונן, והאוזן עצמה לעתים אדומה (השוו לאוזנו האחרת). כדאי מאוד לברר את הנסיבות שקדמו לכאב, שכן ניקוב האוזן לשם השחלת עגיל עלול להסתיים בזיהום, צלילה בבריכה עלולה להביא לידי הידבקות בזיהום (הכאב לא יופיע מיד במקרה זה, אלא למחרת) וגם מתוך חיטוט "קפדני" באוזן אפשר שיתפתחו זיהום וכאבים.

בתעלת השמע "מוצאים" לעתים גופים זרים הגורמים כאב: החל בחרצני תפוז וכלה בבעלי חיים זעירים החודרים לאוזן ומחרידים את שלוות המתלונן כאותו יתוש שחדר לאוזנו של טיטוס וניקר במוחו. מי שאינו יודע איך להרחיק גופים זרים מתוך האוזן, מוטב שלא ינסה לעשות זאת, שמא יחדיר את הגוף הזר עמוק יותר. יש להפנות את המתלונן לרופא המצויד בציוד מתאים. עצה קטנה: פרפר או בעל חיים קטן שחדר לאוזן ומשמיע רעשים (נפנוף כנפיים, זמזום) יימשך לאור חזק - הדליקומנורת שולחן או פנס רב-עוצמה במרחק של כעשרה ס"מ מהאוזן. לאחר דקות אחדות יעוף הפרפר היישראל האור - והחוצה מתוך האוזן. אם לא יבצע את המוטל עליו, כדאי להפנות את החולה לרופא המומחה.

תעלת השמע נסתמת לעתים בשעוות האוזן. השעווה פוקקת את התעלה, גורמת כאבים ומביאה לידי ירידה בשמיעה. הפתרון פשוט לכאורה: יש לנקות את האוזן ולהוציא את גוש השעווה, אבל הפעולה חייבת להיעשות במהירות ובפיקוח רופא, ואם יש נקב בעור התוף, הטיפול רק יזיק. לפיכך יש להפנות את החולה במהירות למומחה.

אוזן פנימית

כאבי אוזניים הכרוכים בחום ובהרגשה רעה מעידים על זיהום באוזן הפנימית. המחלה דורשת טיפול אנטיביוטי, ולכן יש להפנות את החולה לבדיקת הרופא.

זמזומים בלתי פוסקים באוזן, מעין רחשים מוזרים (Tinnitus), הם עילה לבדיקה יסודית ביותר של רופא אף, אוזן וגרון, שכן התופעה עלולה להצביע על בעיה חמורה. גם בסחרחורת קשה (לא "הראש מסתובב לי", כי אם "כל החדר והעולם מסתובב לי") אין להקל ראש - וחייבים לשלוח את החולה לבדיקה אצל רופא מומחה.


תוכן עניינים