המוח

 

המוח מחולק למספר חלקים עיקריים. לכל חלק צורה אופיינית ותפקיד יחודי.

נכיר מספר מבנים מרכזיים במוח, בעזרת איורים .

 

קליפת המוח

הצרבלום

גזע המוח

היפוקמפוס

תיבת טקסט:

 

קליפת המוח (cerebral cortex)

החלק הגדול ביותר במוח האנושי הוא קליפת המוח (cerebral cortex). בחלק חשוב זה מתבצעות הפעילויות המורכבות ביותר במוח: קריאה, זיכרון, זיהוי אוביקטים, תכנון תנועות ועוד. קליפת המוח מחולקת לשני חצאים (המיספירות), וכל אחד מהם מחולק לארבע חטיבות מרכזיות:

ארבע אונות. קליפת המוח (קורטקס) מהוה כ-85 אחוז ממשקלו של המוח ובה מתרחשים עיבוד מידע חושי מתקדם, לימוד ושימוש בשפה, הבנת מוסיקה, לימוד קרוא וכתוב, רגשות ופעילויות אחרות הנותנות, כך נדמה, משמעות לחיים. קליפת המוח מחולקת לאיזורים שונים, אשר כל אחד מהם מתמחה בעיבוד מידע מסוג מסוים. הקורטקס האודיטורי מקבל קלט מהאזניים והופך אותו לצלילים, שני איזורים אחרים מטפלים בהיבטים השונים של שפה והקורטקס המוטורי מטפל בתכנון תנועה. איזור מסתורי במיוחד עוסק בקישור מושגים מופשטים, והוא נקרא הקורטקס האסוציאטיבי.

מרבית קליפת-המוח האנושית עוסקת בעיבוד המידע מהחוש המרכזי שלנו: חוש הראיה.

קיימים מספר אזורים הקשורים לעיבוד מידע ראייתי בקורטקס, והראשונים שבהם מסומנים

באותיות V1-V5. בכל אחד מהאזורים הללו מתרחש היבט מסוים של עיבוד המידע הראייתי.

באיזור הראשון קיימים תאים, הרגישים לקווים בזויות שונות. באיזורים גבוהים יותר

מנותחים היבטים מורכבים יותר של התמונה כמו הצבע (V4), קווי-מתאר של חפצים (V3),

או תנועה (V5).

 

 

 

צרבלום (cerebellum)

תיבת טקסט:

הצרבלום נמצא בחלק האחורי של המוח, וממלא תפקיד מרכזי בתכנון ובקרה על תנועות מורכבות. לדוגמא - רכיבה על אופניים. ברכיבה על אופניים יש להפעיל מספר רב של שרירים,ולתאם ביניהם. כאשר לומדים לרכב על אופניים, מחשבים תחילה כל תנועה באופן מודע.

אולם, כעבור זמן מה התנועות הופכות מתואמות מאליהן. בשלב זה עוברת השליטה בתכנון התנועה מקליפת המוח לצרבלום ואנו איננו מודעים לה עוד. למיטב ידיעתנו אנשים מודעים רק לפעילות בקליפת המוח. תכונה נוספת, אופיינית לצרבלום, היא היכולת לשמור מיומנויות שנרכשו, לאורך זמן.

(אחרי שלומדים לרכב על אופניים פעם אחת, ניתן לחזור ולרכב בקלות גם אחרי תקופה של שנים). לצרבלום ישנו, כנראה, חלק גם בשליטה על שיווי המשקל.

 

 

 

 

 

תיבת טקסט:  גזע המוח (brain stem)

 

גזע המוח נמצא מתחת לקליפת-המוח, ולפני הצרבלום. הוא ממלא תפקידים חיוניים לשמירת החיים בגוף. גזע המוח אחראי על בקרת מערכת השרירים העצמאית, ומשמש כתחנת מעבר מהמוח לחוט השידרה ומשם לגוף כולו. בין השאר, שולט אזור זה במערכת העיכול, הנשימה, כלי הדם והלב.

 

 

 

 

 

תיבת טקסט:  היפוקמפוס (hippocampus)

 

ההיפוקמפוס קשור בזיכרון לסוגיו: זיכרון לטווח קצר, כמו זכרון של מספר טלפון חדש במשך כמה דקות, וזיכרון לטווח ארוך, כמו זכרון של הרחובות הראשיים בעיר.

כאשר נפגע ההיפוקמפוס, האדם עלול לאבד את יכולתו לשחזר זיכרונות, או את היכולת ליצור זכרונות חדשים. ידוע על אדם

שהיה בעל היפוקמפוס פגוע, ולא היה יכול ליצור זכרונות חדשים לטווח ארוך. הוא שכח כל מה שסיפרו לו תוך מספר דקות. לאחר שהוריו נפטרו בכה האיש מדי יום, כאשר סיפרו לו שוב על מותם, כאילו שמע זאת בפעם הראשונה!!!